otobüs firmaları

24

January
2015

Ankara Otobüs Bileti

Yazar: admin  |  Kategori: ucuz otobüs bileti  |  Yorum: Yok   |  

En çok ziyaret edilen yerler arasında yerini almış olan kent, Aşti otogarı ile ünlenmiştir. Ancak Aşti’den yolu geçmeyenler de var, buyurun kimler onlar görelim : Ankara otobüs bileti fiyatları, seferleri ve Ankara otobüs firmaları bilgileri alabileceğiniz bir sistem tikobilet.com olduğunu artık biliyorsunuz sanırım.

Cumhuriyeti nin başkenti, büyük illerden bir tanesidir ve 30,715 kilometrekarelik bir araziyi kaplamaktadır. Şehir nüfusu 2,069,761 ve il nüfusu da 6,644,302‘dir. Nüfus yoğunluğu 503’dür. Başkent İdarî yönden 21 ilçe ve 1280 köyden meydana gelmektedir.

Ankara Otobüs Bileti Satan Otobüs Firmaları

  • Kamil Koç Turizm
  • Metro Turizm
  • Ulusoy Turizm
  • Süha Turizm
  • Şanal Kırşehir Seyahat

İlçeleri şunlardır: Merkez, Altındağ, Ayaş, Bâlâ, Beypazarı, Çamhdere, Çankaya, Çubuk, Delice, Elmadağı, Güdül, Haymana, Kalecik, Keskin, Kırıkkale, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Sulakyurt. Şereflikoçhisar, Yenimahalle. Okur yazar oranı %99.82 dir.

İl insanları arasında iktisadi faaliyetini tarım ve hayvancılık teşkil etmektedir. Büyük baş hayvancılığın yanısıra koyun ve keçi üreticiliği, özellikle tiftik keçisi yetiş tiriciliği, kümes hayvancılığı, bağcılık ve şarapçılık dikkate değer çalışmalar arasındadır. Polatlı çevresi tahıl üretimi bakımından önemli merkezlerden biridir. Başkentin hemen dışında bir şeker bir de çimento fabrikası mevcuttur. Ayrıca 83 gıda maddeleri fabrikası vardır. Şehrin değişik semtlerinde resmî, özel bakım ve tamir atölyeleri kurulmuştur, Atatürk Orman Çiftliği de başkentin iktisadî hayatında zikredilmeye değer bir yer tutmaktadır. Şehrin süt ihtiyacının önemli bir kısmım karşılayan pastörize süt fabrikası ile bira fabrikası da Atatürk Orman Çiftliğe içinde yer almaktadır. Türkiye’nin yegane silah ve cephane tesisleri olan kuruluş da bu ilde. Kırıkkale’de bulunmaktadır. Sakarya ve Kızılırımak kolları ile sulanan Ankara dolaylarında hâlen Çubuk I ve Çubuk II barajları faaliyet halindedir. Bayındır ve Kurtboğanı barajı ise inşâ edilmektedir.

Ankara kültür bakımından da başlıca merkezlerden biridir ve Türkiye’de mevcut sekiz üniversitenin üçü buradadır. Tek kuruluş hâlindeki Millî Kütüphane, keza Ankara’nın kültür müesseselerinde birim teşkil etmektedir. Dü ve tarih alanlarındaki bilimsel çalışmalar da burada yürütülmektedir. Tiyatro bakımından Türkiye’nin en zengin şehri olan Ankara, Türk operasının ve balesinin de başlangıç yeri durumundadır.
Ankara başkent olması sebebiyle turistlerin ilgisini kendiliğinden çekmektedir Ama şehrin turizm cazibesi bundan ibaret değildir ve yarım asırlık Ankara Kalesinden Roma Hamamına, Augustus Tapınağına, Hacıbayram, Arslanhane ve Mimar Sinan’ın eseri olan Kurşunlu Camiye, nihayet devletin kurucusu Atatürk’ün ebedî istirahatgâhı olan Rasattepe’deki AnıtKabire kadar çeşitli tarihî yerler mevcuttur.

Ankara, Cumhuriyetin merkezi oluşuna kadar küçük bir kasaba hâlinde kalmış olmakla beraber daima hareketli bir tarih akışı içinde bulunmuştur. Onun için tarih boyunca Anghuridha, Ancyra, Angarya, Angora, Anguri, Aahur, Ankyra ve Engürti gibi İsimler aldığı görülmektedir.

Ankara çevresinde tarihten önceki devirlere aît eserlere rastlanmaktadır. Burası Galatların, Frigyalıların, Romalıların elinde bulunmuş, İranlıların ve Arapların istilâsına uğramış, bir ara Selçukluların eline geçmiş, kısa bir süre için Ahiler bağımsız yönetimlerini kurmuşlar, nihayet 1360 yılında Ankara Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1402 yılında Timur, şehri işgal etmişse de Yıldırım Bayezit’ia esir düşmesine, hattâ hayatına mal olan bu zafer devamlı olmamış, Ankara tekrar eski sahiplerinin eline geçmiştir. Yirminci asrın başında küçük bir kasaba olan Ankara başkent olduktan sonra hızla gelişmeye başlamıştır.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?


  • Son yorumlar