otobüs firmaları

11

February
2014

Gambia ufak bir Afrika Cumhuriyeti

Yazar: admin  |  Kategori: Seyahat edilebilecek ülkeler  |  Yorum: Yok   |  

Gambia İngiliz Uluslar Topluluğu için de yer alan ufak bir batı Afrika cumhuriyetidir. Ülke, Gambia nehrinin iki ya nında Atlas okyanusundan içeri doğru uzanan dar bir toprak şeridi meydana getirir. Eni ancak 2448 kilometre, uzunluğu ise 464 kilometre kadar olan Gambia, Afrika’nın en küçük bağımsız ülkesidir. Çok daha büyük bir ülke olan ve Fransızca konuşulan Senegal, Gambia’yı üç tarafından çevirir. Gam bia 1963 yılında İngiliz sömürgeliğin den kurtulup bağımsızlığına kavuşmuş tur. 1970 yılından bu yana da cumhuriyetle idare edilmektedir. Gambia Bir leşmiş Milletler örgütü ve Afrika Birliği üyesidir.

Toprak: Gambia alçak bir toprak yapı sına sahiptir. Topraklar, ırmak taşma ları sonucu sel baskını tehlikesi altında dır. Gambia ırmağı boyunca bataklık lar sıralanır. Bu bataklıkların arkasında “banto faros” adı verilen ve mevsimlik su taşmalarıyla karşı karşıya olan ovalar yer alır. Banto faros’un arkasın da ise kumlu, alçak platolar bulunur. Gambia’nın genellikle kuru tropikal bir iklimi vardır. Yaz aylan yağışlı ge çer. Ülkenin tropikal yabanıl hayvanları arasında krokodil ve su aygırı bulunur. Fakat ırmaklardan uzaklaşıldıkça, arazinin tarım için temizlenmiş olması nedeniyle büyük hayvanlara az rastlanır. Buralarda çok sayıda maymun yaşar.

Halk: Halk çoğunlukla, büyük ölçüde zenci topluluklardan oluşan çeşitli kavimlerden meydana gelmiştir. Nüfusun % 40’ı yerfıstığı ekimi yapan Mandingolardır. İkinci derecede kalabalık bir grup oluşturan ve sığır besleyen Ful aniler nüfusun % 13’ünü meydana getirir. Ticaret ise, sayıları birkaç yüz olarak belirlenen İngiliz, Suriyeli ve Lübnanlının elindedir. Gambia’mn nüfusunun ancak yüzde on kadarı kentlerde, özellikle başkent Banjul’da yaşar, tik öğretimin bedava olmasına karşın okuma yazma bilmeyenlerin sayısı hayli kabarıktır.

Ekonomi: Tüm ihraç gelirinin % 90’ dan fazlası, sel baskınından uzak, kumlu yüksek arazilerde yetiştirilen yerfıstığından elde edilir. Bugün ekili yayla bölgelerinin aşağı yukan üçte ikisini yerfıstığı kaplamaktadır. Gittikçe verimi artmakta olan yerfıstığı ekimine elverişli topraklar boldur. Yerfıstığını izleyen başlıca ürünler pirinç, akdan ve mısırdır. Pirinç ekimini makinalaştır ma, kümes hayvanı sayısını arttırma, balıkçılığı geliştirme yolunda girişilen çeşitli çabalar şimdiye kadar pek başa nlı olmamıştır.
Ülkede yerfıstığmın işlenmesi dışında büyük çapta bir sanayi yoktur. Gambia önemli madenlerden yoksundur. Fakat palmiyelerle süslü plajlan turist çekmektedir. Son yıllarda Bathurst çevresinde besin ürünleri işleyen sanayi kolları ortaya çıkmıştır. Ülkede ufak çapta, pamuk bükümü ve dokumacılığı sanayii de bulunmaktadır. Gambia, sınırlı ticaret ilişkilerini özellikle Büyük Britanya, İtalya, Japonya ve Portekiz ile sürdürmektedir.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?


  • Son yorumlar