otobüs firmaları

11

February
2014

Ufacık bir ülke Gine Bissau

Yazar: admin  |  Kategori: Seyahat edilebilecek ülkeler  |  Yorum: Yok   |  

Batı Afrika kıyısında, kuzeyde Senegal ile, güney ve doğuda Gine arasına sıkışmış ufak bir ülkedir, on bir geçmişe kadar Portekiz Ginesi adlandırılan bu çoğu yeri batak ve ormanlık olan alçak, tropikal ülke Portekiz’e başkaldırarak 1973 yılın bağımsızlığım ilan etmiş, Portekiz 1974’de GineBissau’nun bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalmıştır. Gine Bissau Birleşmiş Milletler örgütü Afrika Birliği ve Arap Birliği üyesidir.

Yer şekilleri ve halk: 36 125 kilometre elik bir alanı kaplayan bu küçük ülkenin en yüksek yeri güneydoğudadır, burada Fouta Djallon platosunun alçakkumtaşlı uzantıları aşağı yukarı 300 metreye yükselir. Bu platodan batıya doğru Corubal (Rio Grande), Geba ve Cacheu adlarmı taşıyan başlıca ırmaklar akar. Yağış mevsimlerinde bu ırmaklar çoğunlukla taşar. Bu nedenle kıyı ovası bataklık ve ormanlıktır. îç kısımlarda ise savanalar yer alır. Sıcaklık her zaman yüksektir. Çok nemli olan kıyı bölgesinde yağışlar sağanak halindedir. Kaplan, fil ve timsah ülkede yaşayan yabanıl hayvanların başlıcalan: dır.

Ülkenin 532 000 kişilik nüfusu, Balan te, Fulani ve Mandyako gibi yerel kabilelerden; assimilados diye adlandırılan, Portekiz vatandaşı olmuş Afrikalı veya melezlerden ve çoğunluğu Portekizli olan Afrikalı olmayanlardan oluşur. 65 000 nüfuslu Bissau başkenttir. Bissau aynı zamanda başlıca limandır. Halkm yüzde elliye yakını Müslümandır. Yaygın dil Portekizcedir. Ancak yerli halk Portekizcenin bir lehçesiyle Sudan dilini konuşur.

Ekonomi: Halkın çoğunluğu çiftçilikle uğraşır. Bağımsızlık savaşı zaten zor koşullar içinde olan ekonomiyi altüst etmiştir. Başlıca besin ürünü, temizlenen mangrov bataklıklarında ve sulak nehir vadilerinde Balante kabilesi tarafından yetiştirilen bataklık pirincidir. Diğer ürünler, hindistancevizi, manyok (tapyoka), tatlı patates ve mısırdır. Başka ülkelere satılan tek ürün yerfıstığıdır. Yayla pirinci ile birlikte iç bölgelerde yetiştirilir. Fulani kabilesi platoda sığır besler. Ülkede petrol, boksit vb. madenler bulunmakla birlikte bunlar henüz işlenmemektedir. Besin ürünlerini işleme dışında sanayi kuruluşları çok azdır.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?


  • Son yorumlar